Begagnade båtar
Language: EnglishSpråk: Svenska
SuomiDansk
Köp båt
Sälj båt
Sålda båtar - referenser
Sökuppdrag
 
Försäljningsvillkor
 
Blogg
Om Båtagent
Nyheter
Kontakta oss
 
Startsidan

Luffe 40.04 

1 775 000 DKK
Luffe 40.04
Michael Staufeldt
Ansvarig mäklare
Årsmodell: 2011
Båten ligger i: Holbæk
Tillverkare: Luffe Yachts
Pris  1 775 000 DKK / 2 756 631 SEK / 237 947 EURO

Alla bilder Skriv ut Equipment List Luffe 40 04 2011

Såld

Båten såldes: 2022-12-03
Denne fantastiske Luffe 40.04 er blevet solgt, og vil nu fremover for det meste cruise i Øresund.

Köpa Luffe Yachts? Luffe Yachts till salu:

Luffe 40 - Under Sale, 2001
Luffe 44 Race, 1983

Sälja Luffe Yachts? Vi hjälper dig

Båtagent har sedan starten 2005 förmedlat 1719 båtar varav 4 st Luffe Yachts.
Sälja båt? Kontakta oss för fri rådgivning

Luffe 40.04 från 2011 epoxiversion med performance köl och massor av utrustning Första ägaren säljer

Luffe 40.04 är en prestandakryssare med stark tonvikt på prestanda. När man väl har kastat förtöjningarna och seglen är satta upplever man den stora fartpotentialen och man vill inte något annat än bara o segla. Och om du gillar racing finns det chans att vinna många lopp med en Luffe 40.04.

 

Båten designades och utvecklades i 2005 och är en av Oluf Jørgensens mest framgångsrika och populära konstruktioner. Båten är otroligt välseglande i alla slags väder, och inredningen är funktionell både till sjöss och i hamn, och som alltid i Luffe Design mycket trevlig och inbjudande, byggd av de bästa materialen utifrån ett standardkoncept, men med plats för kundernas individuella önskemål gällande material och sammansättning.

 

Boendet i denna utgåva är tillverkat av amerikansk körsbär, där dörrar, lådor och bordsskivor i pentry är vita. Detta skapar en vacker kontrast och ett intryck av ljus och värme i den bästa föreningen.

 

Skrov och däck är byggda i epoxi, där undervattensskrovet behandlas med koppar och däcket och sittbrunnen är täckta med teak. Kölen är den nya performance versionen.

 

Utrustningslistan är lång och kan laddas ner i pdf ovan.

 

Båten säljs av den första ägaren.

 

Data:

LOA:                 12,00 M

LWL:                 10,80 M
Beam:                 3,40 M

Draft:                 2,08 M

Displ.:              6.000 Kg

Keel weight:    2.400 Kg

Fuel:                    90 Ltrs

Water:             160 Ltrs

Blackwater:       65 Ltrs

+45 21 48 88 80

Läs mer om Michael Staufeldt

Intresseanmälan


Spamskydd: Vad är 8+7?

Tipsa din vän om denna båt

Finansiering med Swedbank
Vi kan erbjuda bra finansiering genom Swedbank Finans. Vi kan ofta låna ut upp till 80% av köpeskillingen med båten som säkerhet.

Fler Luffe Yachts till salu
Luffe 40 - Under Sale, år 2001
Luffe 44 Race, år 1983

Fler bilder på Luffe 40.04

Klicka för att se större bild och bildkommentar. För att lättare gå mellan bilderna: Använd tangentbordets höger/vänster pil eller datormusens scroll.

Båtmäklare
20/12 -22 kl. 14:09
"Vintersegling i december på västkusten"

Content

Feedback - Tyck till

Dina tankar och kommentarer är viktig för oss
- vi tar gärna emot förslag till förbättring.

Ditt namn
E-post (frivilligt)
Meddelande
Spamskydd: Vad är 5+8?